Botswana, delta Okavango a Khwai v zimním čase

Konečně v Africe, po dlouhé i když celkem pohodlné cestě až do Maunu, jsme všichni byli v pohodě. Tady jsme zjistili, že nemáme zavazadla kromě batohů s fototechnikou, které jsme si vzali jako příruční zavazadla. Mimo trochy obav nám to ale náladu nezhoršilo. Nasedli jsme do místního letadélka a hurá do delty Okavanga, přesněji do Kadizora campu.

Mimo velice „spartánského“ ubytování, jsme vyfasovali erární kartáčky a zuby a hned jsme se vydali na odpolední jízdu.

Den druhý – stále bez zavazadel.
Náladu nám hned zvedlo první ranní setkání s králem zvířat, lvem pustinným. Vyvaloval se na cestě a evidentně jsme ho vůbec nerušili.

Zvířat jsme viděli hodně, ale mně udělala radost nalezená nora hyen skvrnitých s mláďaty, která si bezstarostně hrála i v naší přítomnosti.

Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta) Spotted hyenaHyena skvrnitá (Crocuta crocuta) Spotted hyena

Odpoledne jsme se vrátili na místo, kde jsme poprvé viděli lva a našli ho, jak si pochutnává na uloveném mláděti - asi buvola nebo pakoně. U stáda buvolů jsme si dali vínko se svačinkou a den zakončili tanečkem jeřábů v západu slunce

Jeřáb bradavičnatý (Grus carunculata) Wattled craneJeřáb bradavičnatý (Grus carunculata) Wattled crane

Další ráno bez zavazadel. Popravdě už jsem připadala trošku zaboudle, ale co dělat. Dovoz všech kufrů nám byl slíben někdy na poledne a my se už všichni těšili na čisté hadry, nabíječky a jiné potřebnosti. První zvíře, na které jsme narazili, byl medojed. Zvíře, které jsem moc chtěla vyfotit. Hezky vyfotit. Sice jsou fotky jen dokumentační, ale jsem moc ráda, že jsem ho viděla. Narazili jsme i na smečku psů hyenovitých, ale asi byli po lovu sytí, protože jen odpočívali a pospávali.

Medojed kapský (Mellivora capensis) Honey badgerMedojed kapský (Mellivora capensis) Honey badger

Hurááá, zavazadla dorazila. To bylo radosti. Na odpolední jízdě pořádně zapršelo. Evidentně pršelo už předtím, než jsme dorazili do Botswany, protože tráva už se zelenala.
Před návratem do kempu jsme měli ještě jeden silný zážitek. Táta hroch vysvětloval synkovi, že pořád ještě velí on. Nešlo o souboj na život a na smrt, ale i tak bylo úžasné je se zatajeným dechem sledovat.

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) African HippoHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) African Hippo

Čtvrtý den jsme znovu pozorovali a fotili jak o život a mysleli si, že hlavními hvězdami dopoledne budou dva lví bratři. Nebylo to tak. Hlavní hvězdou se stala jiná kočka – leopard. Krasavec, co se jen líně toulal krajinou a my ho nadšeně sledovali a fotili a fotili.

Lev pustinný (Panthera leo) African lionLev pustinný (Panthera leo) African lion

Levhart skvrnitý (Panthera pardus) LeopardLevhart skvrnitý (Panthera pardus) Leopard

To jsme ještě netušili, že podobnou příležitost s jiným kocourem budeme mít ještě jednou. Asi jsme nekoneční klikaři.
Přes den občas sprchne, i pořádný liják byl, obloha je pak krásná a ta rána a východy slunce za to stojí, takže ani brzké ranní vstávání nevadí.

Levhart skvrnitý (Panthera pardus) LeopardLevhart skvrnitý (Panthera pardus) Leopard

V poledne se přesouváme, tedy přelétáme, do druhé destinace na řece Khwai. I v tomhle komfortním kempu jsme vysvětlovali, že nejsme běžní hosté, ale blázni, kteří budou vstávat skoro v noci a vracet se podle počasí. Asi jsme jim tím narušili běžné pořádky, ale na naše požadavky se adaptovali skvěle.
Odpolední gameride začal pozvolna. Kromě běžných druhů jsme viděli rodinku šakalů i s potomkem.

Šakal čabrakový (Canis mesomelas) Black-backed jackalŠakal čabrakový (Canis mesomelas) Black-backed jackal

Ale vrcholným zážitkem odpoledne byla zpráva, že nedaleko je smečka psů hyenovitých. Dorazili jsme, ale oni se dali do pohybu. Začali lovit. Dohnali jsme je, až když měli úlovek – malou vodušku. Nevěřila bych, že jsou schopní během chvilky celý úlovek sežrat. Nezbylo vůbec nic. Smečka měla jen 4 členy, ale i tak to byl fofr. Během asi 5 minut bylo hotovo.

Pes hyenovitý (Lycaon pictus) African wild dogPes hyenovitý (Lycaon pictus) African wild dog

I kočky dnes byly. Dvojice lvic, které jsme sledovali na toulce. Jedna z nich nám ukázala, jak hasí žízeň.
A při návratu jsme viděli i klokana! Není to klokan, ale noháč jihoafrický, noční hlodavec, který se opravdu jako klokan pohybuje.

Lev pustinný (Panthera leo) African lionLev pustinný (Panthera leo) African lion

Noháč jihoafrický (Pedetes capensis) South African springhare Noháč jihoafrický (Pedetes capensis) South African springhare

Pátý den – i ten byl bohatý na kočky. Hned ráno jme viděli dvě lvice a jednoho lvího puberťáka odpočívat v trávě. Pak jsme narazili na krokodýla se skoro sežranou voduškou v tlamě. Přes rohy se mu nedařilo kořist definitivně sežrat a nezbylo mu nic jiného, než mohutným cuknutím hlavy a celého těla jí odtrhnout od páteře až mohutným obloukem odletěla. Bylo to trochu drastické, ale zařadilo se to mezi další nezapomenutelné zážitky.

Krokodýl nilský (Crocodylus niloticus) Nile CrocodileKrokodýl nilský (Crocodylus niloticus) Nile Crocodile

Pak jsme viděli celou lví rodinu. Dvě lvice, tři asi půlroční koťata, jednoho měsíčního prcka a jednoho nedospělého lva. Dali nám možnost je docela dlouho pozorovat a fotit.

Lev pustinný (Panthera leo) African lionLev pustinný (Panthera leo) African lion

Odpoledne jsme dost času strávili pozorováním skupinky hrochů, hlavně matky s malým hrošátkem při hrách.

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) African HippoHroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) African Hippo

Další, šestý den jsme byli v „mrtvém lese“. Místo, které mě hodně oslovilo svou trochu drsnou krásou a zvířatům to v něm neobyčejně slušelo.

Zebra stepní (Equus quagga) Plain zebraZebra stepní (Equus quagga) Plain zebra

Mimo tradičních hrochů, vodušek a velkého samce slona jsme viděli i šakaly čabrakové. Takže jsme zase měli štěstí a viděli oba v Africe žijící druhy.

Šakal pruhovaný (Lupulella adusta) Side-striped jackalŠakal pruhovaný (Lupulella adusta) Side-striped jackal

Sedmý den jsme začali hledáním psů. Náš průvodce měl s námi svatou trpělivost a smečku nakonec našel. Byla větší než ta, co jsme viděli s kořistí a měla celkem dvanáct jedinců. Sledovali a pozorovali jsme je docela dlouho a nakonec se nám poštěstilo být i u jejich lovu. Sice nebyl úspěšný, ale byla radost sledovat to, jak jsou sehraní a jakou mají taktiku.

Pes hyenovitý (Lycaon pictus) African wild dogPes hyenovitý (Lycaon pictus) African wild dog

Přes poledne si snad všichni vyfotili kulíška, který sídlil u kempu a celou dobu o sobě dával vědět pískáním.
Odpoledne jsme jako největší špek viděli Ondrou nalezenou stromovou dutinu zoborožce kaferského. Jeho hnízdění je vzácné, prý hnízdí jen jednou za pár let a o hnízdo, snůšku a krmení se stará celá skupina, tedy spíš hejno.

Zoborožec kaferský (Bucorvus leadbeateri) Ground hornbillZoborožec kaferský (Bucorvus leadbeateri) Ground hornbill

Cestou do kempu jsme potkali ještě lvice se lvíčaty.

Lev pustinný (Panthera leo) African lionLev pustinný (Panthera leo) African lion

Osmý den jsme ještě stihli ranní výjezd, na kterém jsme zahlédli kočku plavou, ta nám ovšem žádnou příležitost nedala. Hyeně však ranní růžová slušela.

Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta) Spotted hyenaHyena skvrnitá (Crocuta crocuta) Spotted hyena

Doufám, že naši „gajdi“ Sparks a KB na nás nakonec budou vzpomínat v dobrém, přestože jsme zlobili a kdy se dalo, lezli z aut.
Díky Ondrovi za perfektně připravenou cestu a všem ostatním za skvělou společnost.